Vánoční dopis 2010

Bratři a sestry,
upřímně vás zdravíme na začátku adventu. Chtěli bychom přispět k tomu, aby pro vás byl časem naděje, která odhaluje, že i uprostřed temných stránek lidského života se díky Bohu dějí a rodí ohromné maličkosti, které ho osvobozují a naplňují radostí a pokojem. Proto vám posíláme adventní úvahu naší nové farářky Debory Rumlové, chceme se s vámi podělit o to, co se ve sboru děje, a zveme vás na shromáždění, která na tento čas chystáme.

Za staršovstvo sboru
Zdeněk Šorm Debora Rumlová
Farář farářka
I vzejde proutek z pařezu Jišajova a jeho výhonek z jeho kořenů vydá ovoce. Na něm spočine duch Hospodinův, duch moudrosti a rozumnosti, duch rady a bohatýrské síly, duch poznání a bázně Hospodinovy. Bázní Hospodinovou bude prodchnut. Nebude soudit podle toho, co vidí oči, nebude rozhodovat podle toho, co slyší uši, nýbrž bude soudit nuzné spravedlivě, o pokorných v zemi bude rozhodovat podle práva.
Izajášovo proroctví 11, 1-4

Stalo se v oněch dnech, že vyšlo nařízení od císaře Augusta, aby byl po celém světě proveden soupis lidu. Tento majetkový soupis se konal, když Sýrii spravoval Quirinius. Všichni se šli dát zapsat, každý do svého města. Také Josef se vydal z Galileje, z města Nazareta, do Judska, do města Davidova, které se nazývá Betlém, poněvadž byl z domu a rodu Davidova, aby se dal zapsat s Marií, která mu byla zasnoubena a čekala dítě.
Evangelium podle Lukáše 2, 1-5
Josef putuje se svou snoubenkou Marií do Betléma. Koná se totiž majetkový soupis a každý se má dostavit do svého rodiště. Tak i Josef musí vyrazit z Nazareta a spolu s těhotnou Marií se plahočit do Judska, do Betléma.
Odtud totiž pochází - z Betléma, z rodu Davidova. To byl dříve velmi vážený, dokonce královský rod. Byl to krásný košatý strom, obsypaný ovocem. Ale teď se z toho krásného košatého stromu stal už jen pařez. Představte si to, z toho váženého vysokého a košatého stromu, rodu Davidova, který nesl ovoce, zbyl pouhý pahýl. Už nenese ovoce. Je to opravdu smutný obrázek. Ale že by ten krásný strom nyní v podobě pařezu už vůbec k ničemu nebyl? Zamysleme se trochu, možná by se přece jen něco našlo.
Josef s Marií putují, stejně jako my dnes. Je to únavná a dlouhá cesta, na které mnohdy potřebujeme všichni nabrat dech. Potřebujeme se zastavit a trochu rozhlédnout. Někdy bloudíme a nevíme kudy kam, ztrácíme naději a říkáme si: ?Má tohle naše lopocení nějaký smysl? Je to naše pachtění k něčemu? Vždyť už nás bolí celé tělo.? A uprostřed této naší životní pouti najednou narazíme na obyčejný pařez. Únavou na něj klesneme. A jsme skutečně rádi, že se tu ten pařez objevil. On je tím pravým místem k odpočinku. Usedáme a přemýšlíme. Usedáme a nechce se nám zvednout, protože nás bolí nohy a nevíme kudy dál, nevíme kam se vydat.
Ten pařez, o který jsme na cestě málem zakopli, přeci jen k něčemu ještě posloužil. Jsme za něj vděčni, stal se pro nás místem odpočinku, místem zastavení. Díky němu se můžeme trochu nadechnout a máme čas rozmyslet si, kam naše kroky nasměrujeme.
Sedíme, bezradně přemítáme, možná někoho z nás přepadá pocit beznaděje a nesmyslnosti a najednou, právě v tu chvíli, se ten obyčejný pařez přímo před našima očima začne měnit. Ze suchého pařezu z ničeho nic začnou rašit zelené výhonky. Hnědý, suchý pařez se začne zelenat. A výhonky nakonec vynesou ovoce. Představme si to. To je úplný zázrak. Bezradnost a beznaděj jsou najednou ty tam. Ten starý, suchý pařez je mnohem více než jen místo odpočinku. Vždyť on začíná znovu růst. I ten starý, suchý pahýl, může obrazit a začít znovu. Z davidovského domu přichází nový život, přichází ten, který tvoří nový začátek, který dává naději nového začátku nám všem.
Děkujeme ti Bože za tuto šanci, za to, že nám dáváš naději a ukazuješ smysl našeho putování po zemi. Amen

Ze života sboru
Život našeho sboru je tak bohatý, že jeho připomenutí a shrnutí může být jenom telegrafické a kusé:
Při letošním sborovém shromáždění bylo zvoleno nové staršovstvo, které po velikonocích složilo slib do rukou seniora Horáckého seniorátu J.Keřkovského. V uplynulém roce působil v našem sboru jako vikář Richard Dračka. Sbor si zvolil za farářku Deboru Rumlovou (0.6 prac.úvazku od 1.9.2010), která je druhou částí prac. úvazku farářkou v Daňkovicích. Ta byla spolu s ostatními absolventy vikariátu 17.10. v našem sboru ordinována synodním seniorem Joelem Rumlem a následující neděli slavnostně instalována. Od dubna také pracuje v našem sboru jako pastorační pracovnice sestra Martina Dvořáková (0,75 prac.úvazku). Chcete-li, aby vás navštívila, neváhejte jí zavolat.
Na začátku května jsme hostili naše přátele ze sboru v Betzingen. Mezinárodní byly také bohoslužby s rozšířeným hudebním programem při příležitosti 32.setkání Nových Měst Evropy 20.6.
Celý rok vždy třetí neděli v měsíci probíhala kromě rodinných bohoslužeb i rodinná sborová odpoledne. Vydařily se také další akce pro děti ? červnová rodinná neděle o soudci Samsonovi, zářijová Drakiáda na Rokytně. V září jsme také slavili konfirmaci a někteří členové sboru se vydali autobusem na Seniorátní setkání všech generací s tématem ?Evangelíci ve zpovědnici?? do Myslibořic.
Od léta také proběhlo několik vícedenních akcí ? voda pro mládež a konfirmandy, rodinný víkend v Osové Bítýšce, soustředění konfirmandů ze čtyř sborů na Zbytově.
Během roku dále pokračovala obnova parku okolo novoměstského kostela, kde jsme v říjnu mohli provést první část nové výsadby. Podařilo se také opravit balkón na sborovém domě v Bystřici a zřídit vlastní elektrickou přípojku kostela v Blažkově. Rozsáhlá byla příprava žádosti o dotaci z fondu ministerstva životního prostředí na zateplení novoměstské fary, kterou ? pokud uspějeme ? chceme provést v následujícím roce.
Všem, kdo se aktivně podílejí jak na přípravách shromáždění a sborových akcí, tak na starosti o sborové budovy patří velký dík.

Datum:

27.09.2012 - 10:0019:00